Jak vybrat virtuální server pro můj obchodní systém

Předtím než se pustíte do výběru samotných technických parametrů Vašeho serveru, zkuste si  položit několik základních otázek, které Vám pomohou stanovit základní kritéria pro další výběr. V této počáteční fázi výběru nezáleží až tak na samotných technických parametrech, které samozřejmě hrají velkou roli, ale spíše na tom jak budete VPS využívat a co od daného zařízení očekáváte.

Obecná kritéria

Otázky které bychom si měli položit na úvod by mohli být například tyto:

 1. Domluvíte se v cizím jazyce tak, aby jste byli schopni vyřešit případné technické problémy s podporou?
  Po dobu provozu  vašeho serveru se dříve nebo později můžete dostat do situace, v které budete nuceni řešit nějaký technický problém. Je tedy dobré zvážit, zda-li jste schopni nejen technicky, ale i s ohledem na vaši jazykovou zdatnost, problém nějak  vyřešit. Server bude obchodovat s Vašimi reálnými penězi a v případě, že neovládáte dobře cizí jazyk, je lepší se raději poohlédnout po virtuálním serveru v Čechách i za tu cenu, že bude nutné udělat nějaké kompromisy.
 2. Jak zdatní jste po technické stránce?
  Jak už bylo v předchozím bodě naznačeno, pro provoz vlastního virtuálního serveru jsou zapotřebí alespoň základní technické znalosti, umožňující nastavení serveru tak, aby na něm bylo možno provozovat platformu, ze které budete provádět obchodování. Může jít o nastavení serveru, vyřešení přístupu k internetu, instalaci platformy, či další nastavení souvisejícím s personalizací, či požadavky vybraného operačního systému. Vše je vždy závislé na tom v jakém stavu je dodaný image operačního systému ze které je pak tento server nainstalován.
 3. Plánujete mít spuštěnou do budoucna více než jednu platformu Metatrader?
  V případě, že budete využívat pouze jednu instanci platformy Metatrader, a nebudete potřebovat například externí knihovny DLL, lze řešit tuto instalaci pouze virtuálním hostingem platformy Metatrader, který lze objednat přímo z nástrojové lišty platformy MT4/5 za cenu cca od 10$ měsíčně (při delším předplatném je k dispozici sleva). Pro provoz takové aplikace není po té nutné vlastnit server o který se musíte starat.  Vše však záleží na technickém řešení a požadovaných parametrech vašeho obchodního systému. Virtuální hosting platformy má své limity a jak již bylo řečeno, neumožňuje použití externích DLL knihoven a volání některých systémových  služeb, které mohou být u některých AOS, které vyžadují práci s externími daty vyžadovány. Je dobré tedy vše před objednávkou vyzkoušet. METAQUOTES i proto nabízí 24 hodinové vyzkoušení služeb zdarma. Vše si důkladně otestujte, v minulosti jsme se setkali s případy kdy byla instance nekompromisně zrušena při pokusech o přístup k DLL apod.
 4. Jaký je styl vaší strategie, skalpujete, obchodujete swingově, či na vyšším časovém rámci?
  I když vám tato otázka nemusí dávat smysl jedná se o důležité rozhodnutí. Například v případě že využíváte váš obchodní systém ke skalpingu, bude při volbě hrát velkou roli umístění serveru a latence, tedy zjednodušeně řečeno vzdálenost virtuálního serveru a jeho odezva a od serveru brokera (rychlost reakce).  Rychlost může hrát významnou roli a ovlivnit zásadním způsobem výsledky vaši strategie.
 5. Započítali jste náklady na provoz serveru do ziskovosti Vaší strategie a pokryje je?
  Obchodování na finančních trzích se věnujeme proto, abychom zhodnotili či vydělali peníze. To ale znamená náklady spojené s touto činností. Nemusí to být ale jen náklady na provoz VPS. Může se jednat o poplatky brokerovi, swap, poplatky za data apod.  Máte dostatěčně vysoký kapitál aby jste tyto náklady pokryli a pokud ne počítáte s tím a budete to dočasně dotovat?

Pokud jste si zodpověděli na tyto základní otázky je možné pokročit dál a zaměřit se na výběr VPS jako takového

Operační systém

Platformu Metatrader lze provozovat pod Linuxem například pod distribucí Debian Jessie (v případě zájmu o nastavení nás kontaktujte), avšak s ohledem na snazší následnou správu a některé možné technické zádrhele my osobně provozujeme  naše VPS pod platformou Windows.  Bohužel s ohledem na licenční poplatky je hosting pro Windows o trochu dražší, avšak aktuálně již lze nelézt levnější společnosti s dobrým poměrem cena/výkon. Stejně tak není občas používat i poslední distribuci Windows Server, protože tak jak se evolučně tento systém “zdokonaluje” je stále náročnější na hardwarové požadavky. Aktuálně lze nalézt na trhu i pronájmy klientských PC s platformou Windows 10, takže můžete mít stejné PC a operační systém jako na vlastním PC a tím si usnadníne i orientaci.

Pro základní provoz MT4 je vetšinou dostačující VPS s 1 procesorem nad 1500 Mhz a 1GB paměti, avšak my využíváme s ohledem na plynulost provozu servery s 4GB paměti viz obrázek níže (zde jsou tedy využity procesory dva) a ukázka vytížení je patrná i z obrázku. V případě že však provozujete na Vašem serveru více platforem MT4 či větší množství různých AOS s napojením na externí služby, zvolte raději variantu s 8GB operační paměti RAM. Výhodou pronájmu VPS je většinou škálovatelnost. tedy to,, že parametry lze během provozu i dodatečně upravit a to směrem dolu i nahoru (je třeba si za ně případně samozřejmě připlatit).

Přehled parametrů a vytížení jednoho z našich VPS (obdobné i v delším časovém horizontu)

Dávejte také pozor na sdílení výkonu procesoru, to zda-li nemá server limit pro přenos dat, či zde nejsou případné další poplatky za některé doplňkové služby. Občas jsou ceny pronájmu také počítány s ohledem na využití strojového času, což v důsledku může nakonec při špatné kalkulaci vyjít mnohem dráž.

Lze používat tento virtuální server i na jiné věci?

Samozřejmě že to možné je a dost často jej klienti takto využívají, avšak dle našeho názoru to není technicky nejlepší řešení.  Vždy však záleží na konkrétním účelu využití. Je třeba si uvědomit co by mělo být primárním účelem tohoto zařízení a podle toho se chovat. V případě že na daném serveru budete provozovat další software, nebo mobilní kancelář, zvyšuje se šance, že dojde k nějaké nečekané události (provedení neplatné operace programu, uzavření okna platformy, zvýšení bezpečnostního rizika atd, a to pak může mít dopad na výsledky obchodování.

Poskytovatelé v Čechách

Mezi nejznámnější poskytovatele v ČR patří bezesporu WEDOS
Wedos

Osvědčení poskytovatelé v zahraničí

Dle našich zkušeností je jednou z nejlepších společností vhodnou i pro skalping FXVM
FXVM

Ačkoliv jsme se snažili vybrat alespoň dvě společnosti, se kterými máme osobní zkušenost, nebo jsme na ně měli velmi dobré reference, i tyto služby, tak jako vše se vyvíjejí v čase. To že poskytovatel v současné době nabízí solidní služby, nemusí být zárukou toho, že to tak bude i v budoucnosti. Stejně tak je možné že daný poskytovatel měl v určitém období pouze dočasné problémy, avšak posílil infrastrukturu či přijmul další opatření a v současnosti může být zase spolehlivým dodavatelem služeb. Z tohoto důvodu se určitě vyplatí si udělat alespoň základní průzkum a přečíst si několik recenzí vybraného poskytovatele. Sledujte u těchto recenzí aktuálnost a zabývejte se především obecným názorem více klientů. Jeden naštvaný a neschopný klient nemusí vždy udávat celkovou kvalitu služeb. Berte z rezervou nabídky srovnávačů služeb a uvědomte si, že jejich cílem může být primárně získání provize od dodavatelů. To stejné však platí i u srovnávačů brokerů, obchodních systému apod. Samozřejmě, že doporučení dodavatele za provizi není problém, ale nesmí to být primární činností na které je založen obchodní model projektu. Další poskytovatele budeme postupně přidávat, případně seznam aktualizovat.

Pokud máte k tomuto tématu nějaký dotaz, nebo přejete-li si, abychom Vám s výběrem pomohli, klidně nás kontaktujte.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *