Tržní exekuce (okamžité pokyny) a čekající pokyny

Platforma Metatrader umožňuje zadávání několika typu pokynů dle způsobu exekuce. V tomto příspěvku si vysvětlíme jaký je mezi nimi rozdíl.

Platforma MT4 umožňuje zadat obchodní pokyny okamžitě, nebo pomocí čekajících pokynů. Okamžitý pokyn otevře obchod ihned. Čekající objednávka otevře obchodní pozici až tehdy, kdy cenová hladina dosáhne předem Vámi zvolené úrovně a my tak nemusíme mít spuštěnou platformu a vysedávat u grafu.

V grafu můžeme zadat tyto typy příkazů několika způsoby. První z nich je pomocí pravého tlačítka myši v okně grafu a následným výběrem akce v sekci obchod, nebo v případě že si přejeme nastavit kompletně obchod ručně, slouží k zadání tohoto obchodu tlačítko “Nový pokyn” nahoře v liště (nebo klávesová zkratka “F9”). Po aktivaci této volby se zobrazí tato tabulka.

Zadání příkazu k obchodu

Pomocí roletky na obrázku výše vybereme typ obchodu čekající pokyn a následně typ příkazu který chceme zadat. V platformě můžeme nastavit tyto čekajících pokynů:

  1. Buy Stop: čekající nákupní pokyn, který se umisťuje nad aktuální tržní cenu. Do nastaveného obchodu tedy vstoupíte až v momentě, kdy cena vzroste na tuto úroveň a spekulujeme na průraz směrem nahoru.
  2. Sell Stop: čekající prodejní pokyn, který se umisťuje pod aktuální tržní cenu. Do obchodu vstoupíte v momentě, kdy cena klesne na tuto cenovou úroveň. Spekuluje se na průraz směrem dolů.
  3. Buy Limit: čekající nákupní pokyn, který se umisťuje pod aktuální tržní cenu. Do obchodu vstoupíte až v momentě, kdy cena poklesne na tuto cenovou úroveň. Spekuluje se na odraz nahoru. Předpokládáme zachování stávajícího rostoucího trendu ale s mírnou korekcí ceny směrem níže. Chceme nakoupit za nižší cenu, než je ta aktuální.
  4. Sell Limit: čekající prodejní pokyn, který se umisťuje nad aktuální tržní cenu. Do obchodu vstoupíte až v momentě, kdy cena vzroste na tuto cenovou úroveň. Spekuluje se na odraz dolů. Předpokládáme zachování stávajícího klesajícího trendu, ale s mírnou korekcí ceny směrem výš. Chceme prodat za vyšší cenu, než je ta aktuální.

Takto otevřenou pozici již můžeme řídit a uzavřít buď kompletně, nebo jen její určitou část. Jak se to dělá naleznete v například v tomto příspěvku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *