Finanční trhy jak začít

Pokud by se mě někdo zeptal na to, co je pro mě klíčové při obchodování,  odpověděl bych bez přemýšlení, že se jedná o pochopení, či chcete-li “odhad” kontextu, v jakém se vybraný instrument, či trh aktuálně  nachází. A tím, nemyslím pouze technickou analýzu, ale i tu fundamentální. Může to být cokoliv co má nějaký jasně definovaný dopad na trhy. Blížící se fundamentální zprávy,  aktuální dění ze světa, státní svátky, zvýšený krátkodobý příliv objednávek po otevření trhu, promítnutí ekonomických událostí z víkendu, či logické opakující paterny, které se Vám podaří časem v grafu vypozorovat.  Někdy i s dopadem několika dní dopředu, protože investoři nechtějí riskovat a přesouvají finance často jinam do bezpečnějších vod. To vše jsou věci, které nám mohou v konečném důsledku pomoci získat potřebnou výhodu.
K tomu abychom získali základní náhled na trh potřebujeme pouze selský rozum, trpělivost a zkušeností, které nám však přinese pouze vlastní píle a studium. Nebude to také zcela jistě za víkend a velmi často ani za rok. Ostatně tak jako u každé jiné profese, programátorem ani truhlářem se nestanete také ze dne na den. Obvykle je to trnitá cesta plná neúspěchu, dlážděná chutí skončit, protože to nejde a nemá to smysl ani vlastně cenu. Pokud tyto opakovaná selhání a prodělky jste schopni ustát a překonáte je, naučíte se disciplíně, a získáte trochu sebejistoty, jste o krok blíž k pomyslnému úspěchu. V tomto oboru neplatí že chytřejší lidé mají výhodu. Velice často muže být výší intelekt, či empatie trochu na škodu, třeba jen pro to, že můžete mít větší strach, právě proto že chápete co vás čeká, nebo Vám více emočně dochází co už Vás potkalo a na co si musíte dát pozor. Britský šlechtic Baron Rothschild říkal již v 18 století  “Nakupujte když v ulicích teče krev” a měl pravdu. Spousta investorů zbohatlo tímto způsobem a kupa jiných lidí jim to do dnes má za zlé. Příkladů které Vám mohou přijít bezcitné bychom nalezli bezpočet. Pokud bychom chtěli být konkretní tak můžeme uvést příklad, kdy insvestoři nakupovali v minulosti bavlnu v obdobích, kdy docházelo k sebevraždám jejich pěstitelů, kvůli její nízké ceně, protože tušili že tamní vláda zasáhne, aby této situaci alespoň částečně zabránila.

Abychom získali jakýsi cit pro trhy je potřeba si část věcí odsedět u grafu, ať se nám to líbí nebo ne. Myslet si bláhově že budeme čekat pouze na šipku, či jiný sígnál který nám vyhodí nějaký zázračný indikátor, není asi nejlepší nápad a nebude to dlouhodobě většinou fungovat. Samozřejmě že tyto nástroje mají své místo při obchodování, ale neměli by mít jediným důvodem proč do trhu vstupujeme. Je třeba si nelhat a uvědomit si, kolik proti Vám stojí dalších účastníků trhu, jakou mají sílu a jak dokáží pohnout trhem. Na rozdíl od Nás s minimálním a často podfinancovaným účtem a obrovskou pákou. Neznáme jejich pohnutky, strategie ani některé informace co mají k dispozici a důvody k tomu, co právě dělají.  Myslet si tedy, že jste schopni odhadnout chování trhu je prostě bláhové, to co ve skutečnosti hledáte je statistika a pravděpodobnost.

K pochopení trhů Vám nepomůže ani jakýkoliv kurz, nabízený na internetu. Pokud začínáte představa toho že se za víkend za 50000,- Kč naučíte obchodovat je stejně mylná, jako když si vyberete kurz jazyka, který neovládáte a věříte, že se po víkendu tímto jazykem domluvíte.  Informace které se tam většinou dozvíte lze nalézt i jinde zdarma na internetu. Pokud položíte lidem jednoduchou otázku, co je vede k tomu že chtějí obchodovat na finančních trzích, vetšinou dostanete odpověď, že jsou bez námahy lehce vydělané peníze a nic k tomu nepotřebujete. Bohužel v praxi je to jeden z největších mýtů a chybných důvodů k tomu, aby jsme na finanční trhy vůbec vstoupili. Potřebujete k tomu především kapitál na jehož výši záleží to kolik si nakonec vyděláte. Neříkám tu tím, že nelze začít obchodovat s malým účtem a s ohledem na očekávané ztráty to může být i rozumnější, avšak má to své rizika a zcela jistě nelze začít s malým účtem a myslet si že tím okamžitě nahradím práci, kterou mám na hlavní pracovní poměr. Už jenom tlak z toho, že budete chtít a muset vydělat peníze na složenky, Vás totiž donutí vstupovat za každou cenu a porušovat jasně definovaná pravidla. Dalším obvyklým krokem začínajícího obchodníka po několika dnech pak bývá to, že si otevře reálný účet s kapitálem $100-250 a kalkuluje kolik musí denně vydělat, aby uživil rodinu a kolik to bude celkem měsíčně, protože zhodnotí peníze o stovky procent měsíčně, vždyť na tom nic není. Kéž by to šlo,  ale bohužel trading není o tom vydělávat denně nějaké peníze, ale být líný a vybírat si ze všech možných příležitostí tu s největší pravděpodobností úspěchu u které si řekneme, že nám stojí zato riskovat určitou jasně definovanou sumu peněz,  dle námi zvoleného money managementu, abychom v případě naplnění našeho předpokladu vydělali , nejlépe několikanásobně tolik v poměru k risku který jsme ochotni podstoupit.  To jsou ty obchody které vyhledáme a pro které stojí za to riskovat jinde těžce vydřené peníze. Tento přístup nám totiž zajistí, že v případě že se z 10 obchodů budeme 6x mýlit, tak i přesto můžeme navyšovat postupně hodnotu  našeho kapitálu za předpokladu že zisky ze zbývajících  úspěšných 4 obchodů pokryjí ztráty oněch 6 obchodů ztrátových, kdy náš předpoklad nebyl správný. Pokud máme strategii postavenou jinak, je třeba dosáhnout takové úspěšnosti, která z dlouhodobého pohledu dokáže navyšovat hodnotu našeho účtu. Z tohoto důvodu si i pečlivě vedeme deník, pomůže nám totiž vyhledávat opakované chyby, které nemusí být na první pohled patrné. Klíčem k úspěchu není totiž jen ověřená strategie ale především psychika.

Měny

Budeme-li obchodovat měnové páry, největším hybatele na měnových párech budou ekonomické zprávy, zásahy centrálních bank, projevy politiků, nebo i teroristické útoky a další události, které mohou vyvolat určitou paniku, či hysterii na finančních trzích. Je obecně známo, že trhy reagují přehnaně a pokud se na něco podíváte s odstupem několika hodin, cena se velice často vrátí tam kde byla. Pracuje se tu ale s penězi a chamtivost a strach jsou velkými hybateli.

Indexy

Pokud obchodujeme indexy, stojí za to znát způsob jak jsou kalkulovány, váhu jednotlivých titulů obsažených v daném indexu, či vztah vůči některým dalším měnám nebo americkému dolaru. Pochopíme díky tomu co daný index nejvíce ovlivňuje a to že například pohyb několika akcií s vyšší váhou určitým směrem, může podpořit čí zmařit mou spekulaci. Stejné je to i s očekávanými fundamenty. Pokud se například očekává zvýšení úrokových sazeb, zdraží se i cena peněz za kterou si budou moci tyto společnosti půjčovat a lze tedy definovat jaký to bude mít dopad na jejich akcie a tím i na cenu indexu.

Komodity

To samé platí i u komodit, je třeba prostudovat to, kdo je největším odběratelem daných komodit, dopad amerického dolaru na cenu komodity, COT report, vývoj počasí, či vliv fundamentů a měnové politiky jednotlivých zemí mající nějakou logickou souvztažnost s danou komoditu. Pokud začnu vnímat v kontextu to,  že Austrálie je významný exportér komodit, pochopím časem že výsledky ekonomiky v Číně a dalších zemích, které jsou největšími odběrateli těchto komodit, budou mít významný dopad na ekonomiku této země a cenu dané komodity.  Toto vše jsou běžné věci, které lze s trochou praxe začít časem vnímat v kontextu.

Závěr

Pokud jste dočetli tento příspěvek až sem a nepodařilo se mi Vás odradit, jste zřejmě rozhodnuti obchodovat a risknout to. Mějte však na poměti že obchodování je pouze a pouze statistika i když to někteří lidé nechtějí stále pochopit. To je totiž to co opakovaně děláme jako tradeři každý den a jen minimální část z toho je samotná exekuce obchodů. Nehypnotizujeme grafy, nečekáme na šipku, ale přemýšlíme. Přemýšlíme selským rozumem o tom jestli se vyplatí přijmout jasně definovanou ztrátu, aby v případě že se můj předpoklad vyplní utržil nějaký zisk. Vím totiž, že pokud jsem v minulosti opakovaně činil tyto kroky například 100x tak výsledný součet zisků dával znaménko plus. Žádnou jinou jistotu na trzích nemám. Pokud ji hledáte není toto byznys pro Vás. To co mi rok(y) fungovalo může klidně přestat platit a proto se snažím nalézt ty co nejjednodušší přístupy, které mi umožňují se adaptovat na aktuální situaci na trhu. Samozřejmě že jako každý musím přijmout fakt, že se nevyhnu dobrým i špatným sériím obchodů a nejsem schopen nikdy do předu říci, které to budou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *