Ačkoliv se nacházíte na webu společnosti, která se zabývá vývojem softwaru a bylo by tedy nasnadě říci, že tento článek se zařadí mezi další podpůrné marketingové prostředky, proč si právě tuto společnost najmout, pokusíme se na toto téma podívat trochu s nadhledem a postavit tuto otázku jinak. Záměrem tohoto příspěvku není získat konkretní výsledek a podpořit tak jednu, či druhou skupinu příznivců, nebo odpůrců tohoto stylu, ale zamyslet se nad důvody a pohnutkami, které by nás k použití těchto nástrojů mohli vést.

SPOLEČNOST A TECHNOLOGIE

Ať se nám to líbí, nebo ne, žijeme v době, kdy za nás velké množství úkonů vykonávají stroje a nástroje, či počítače a v nich nainstalovaný software.  Tyto prostředky se nám snaží ušetřit nějaký čas, či fyzickou námahu.  Používáme automobily,  telefony, kávovary, pračky televize  a všemožnou další techniku, která více či méně zasahuje do různých oblastí našeho každodenního života. S touto technikou se setkáváme u lékaře, na silnicích, v podnikání, kuchyni, prodejně, na zahradě, při sportu, nebo volno časových aktivitách. Jejich použití je pohodlné a výhodné, avšak jako vše, i tyto nástroje mají své limity a je třeba s těmito limity počítat.

Zcela jistě mi dáte zapravdu, že v současné době zřejmě neexistuje automobil, který by dokázal stoprocentně zabránit dopravní nehodě, nenajdete pračku, která někdy nepoškodí prané prádlo, a dalo by se s nadsázkou říci, že na trhu asi nenalezneme nástroj, který by při nesprávném zacházení nezpůsobil úraz.  Výrobci se sice snaží tyto limity či nedostatky postupně minimalizovat, nebo nás přesvědčit alespoň o tom, že to dělají, avšak vždy bychom měli myslet na to, že se můžeme dostat do situace, která je mimo technické možnosti daného výrobku, či  do momentu ve kterém dojde k selhání některé součásti, či lidského faktoru.

SOFTWARE V PODNIKÁNÍ

Jste-li podnikatel, zcela jistě používáte ke své práci přímo vy, nebo Vaši zaměstnanci, nějaký účetní, či analytický program, službu umožňující online fakturaci, nebo jen tabulku v Excelu, která vám pomáhá se skladem, dlužníky, či dalšími úkony se kterými přijdete do styku při podnikání.  Všechny tyto programy vám pomáhají, automatizovat právě ty otravné opakující se činnosti a tím šetří čas, který lze využít k podnikání či jiné činnosti.  Je to pohodlné, ale i v tomto případě je však na místě zpětná kontrola a stanovení míry, do které se chceme na dané systémy spoléhat.
Je jasné, že máte-li alespoň trochu finanční gramotnosti a zkušeností, projdete si jednou za čas své výsledky a zkusíte se na celou věc podívat s mírným odstupem, či zanalyzovat kontext, v kterém jsou výstupy z těchto systému zasazeny.  Kontrolujete práci svých zaměstnanců, znáte rozpracovanost a to, proč Vám jednotliví dlužníci neuhradili faktury. Znáte stav skladu, nebo alespoň důvod, proč je jeho stav v této výši. A právě to jsou ony důvody, díky kterým by jste zcela jistě nenechali tento software, ať je to jakkoliv “sofistikovaný” systém, řídit Vaši  firmu. Obdobně se zcela jistě chováte i ve svém osobním životě a při správě Vašich financí. Pokud ne, je zřejmě něco špatně a použitými nástroji to  alespoň dle mého názoru nebude.

Samozřejmě je jasné, že tyto věci je možné dělat bez všech těchto vymožeností, nicméně je otázkou, jestli je to opravdu nutné, správné a efektivní.

SOFTWARE V TRADINGU

Pokud se vrátíme k tradingu a převedeme-li stejnou situaci do obchodování, tak proč bych tedy měl ručně zpracovávat a procházet velké množství dat, které za mě v mé firmě zpracovává program v případě, že potřebuji použít stejná data jako obecný filtr, nebo pro náhled při nákupu akcií.  Není i v tomto případě logické a pochopitelné, že budu postupovat stejně jako v podnikání a využiji těchto nástrojů či specializovaných internetových portálů pro filtrování těchto základních informací?

Dle mého názoru ano, avšak jejich výstup nebude zřejmě jediným argumentem, který mě povede k nákupu a navíc já osobně si údaje ověřím z několika zdrojů. Pokud využiji nějaký ověřený software či nástroj s dobrou recenzí, mohu si být alespoň trochu jist, že již prošel nějakou dobou provozu a kontrolou dalších jeho uživatelů, kteří již zcela jistě upozornili  na případné nedostatky a vyžádali si opravu, takže prezentovaná čísla, jsou většinou uvedena správně, pokud je z nějakého důvodu nezkreslují samotné firmy, což je ale téma do jiného příspěvku.  To mi umožní vyvarovat se některých chyb při interpretaci výsledků se kterými nemám doposud  zkušenost.

Pokud jste na začátku své cesty a s trhy se seznamujete, je dobré pochopit, že zcela jistě nenajdete v žádném z těchto nástrojů zázrak, nebo chcete li  svatý grál, který Vám přinese milionové zisky s minimálním vkladem. Pokud by to totiž bylo tak snadné, byl by milionář každý a při dlouhodobém zhodnoceních v řádu stovek procent ročně, které slibují některé subjekty, by už nebyl zřejmě  Warren Buffett  nejúspěšnějším investorem všech dob.  Bohužel to ale není možné, pokud vy vyděláte, tak jen proto že někde někdo jiný prodělal.
Někteří jedinci a vlastně i brokeři a banky, se snaží agresivní reklamní kampaní vyvolat dojem, že vše je snadné a jednoduché a vlak čeká jen vás, aby jste do něj nastoupili.  Už dnes je pozdě, protože pokud to neuděláte, něco jedinečného vám uteče. A hlavně nebude se to opakovat, je to totiž jedinečná příležitost.  Opak je bohužel pravdou a většina  obchodníků u brokerů prodělává  (viz obr. níže srpen 2018, zdroj: Finance Magnates).


Bohužel v uvedeném seznamu nalezneme i celkem solidní brokery, kteří se nacházejí na velice špatných místech a tak stojí za to se zkusit zamyslet nad tím proč?

Dle mého názoru je to způsobeno tím že se především jedná o ty brokery, kteří nabízejí takové podmínky, které umožňují snadný vstup na burzu začátečníkům, s minimálním kapitálem a zkušenostmi a u této skupiny investorů se bohužel horší výsledky dají očekávat. Není to ale stejné i v jiných oborech a činnostech?
Kolik nehod způsobí řidiči po obdržení řidičského průkazu, nebo proveďme abstrakci celého problému a položme si obecnou otázku, kolik začátečníků udělá v činnosti s kterou nemá žádné zkušenosti nějakou chybu? Odpovíte si asi sami.

NA INTERNETU JSEM ČETL

Na internetu nalezneme spoustu článků a zaručených postupů o tom jak zhubnout, jak zázračně vydělat peníze, vyléčit nemoc, nebo i postupů jak vlastně obchodují skuteční bankovní tradeři a co jednotlivé bankovní instituce používají, či nepoužívají za software. Většina z nich jsou ale také nesmysly, bez jakéhokoliv uchopitelného podkladu.
Ponechme pro teď tyto “prověřené” zdroje stranou a zapomeňme i na fakt, že každá instituce má své systémy nastaveny trochu jinak, a to především pro oblast svého primárního podnikatelského zájmu, a tyto věci jsou hlavně obchodním tajemstvím, a zkusme se jen zamyslet selským rozumem nad tím, jak se daná banka chová směrem k Vám jako fyzické osobě, nebo Vaší firmě.
Pokud jste se dostali do situace, kdy jste byli nucení požádat o půjčku v bance, znáte už, co vše si od Vás banka vyžádala za podklady, aby si prověřila Vaši bonitu. Příjmy,  výdaje,  pohlaví, věk, úvěrové limity, kreditní karty, či to jak platíte faktury za telefon u svého telekomunikačního operátora, nebo nejste-li v nějakém rejstříku dlužníků. Všechny tyto podklady pomáhají stanovit určitou míru rizika, kterou Vaše banka buď akceptuje, nebo ne. Většina těchto rutinních činností je prováděna již automaticky a pracovníci banky zasahují většinou pouze do sporných případů, které nejsou automaticky systémem schváleny . To vše většinou pro několik desítek až stovek tisíc o které máte zájem. Jste si tedy  opravdu jistí, že nepoužívají banky jiné obdobné metody pro snížení svého rizika pro obchodování s většími partnery a že i nad vlastními zaměstnanci nemají kontrolní procesy tak, aby se alespoň částečně eliminovali  lidský faktor a tím byli ochráněny i jejich finanční prostředky.

ZÁVĚR

Co říci závěrem, snad jen že samozřejmě že lze obchodovat na trzích manuálně bez indikátorů a dalšího analytického softwaru, nicméně jo opravdu nutné vykonávat všechny tyto činnosti manuálně. Zkuste tedy předtím než všechny tyto nástroje začnete používat, zamyslet se nad jejich funkčností správným použitím a používejte je třeba podobně jako když jedete v autě, tedy tak aby zvýšili Váš komfort, nebo vylepšili vaši úspěšnost u funkčních strategii, avšak spoléhejte se u toho vždy i na svůj rozum.  Seznamte se z trhy pochopte postupně jejich strukturu a fungování a poté se teprve vrhněte do obchodování.  Většina brokerů nabízí demo účty na kterých si ověříte své vize a plány. Naučte se disciplíně a po té teprve přejděte na reálné trhy. Až se zapojí psychika, bude vše jiné a věřte že to vše nebude ze dne na den a nic Vám neuteče.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *