Srovnávače produktů, recenze a prodejní akce

Ačkoliv zní nadpis tohoto příspěvku poněkud bulvárně, jeho záměrem je především poukázat na to, jak je třeba vnímat některé srovnávače zboží, služeb, prodejní akce, nebo portály zajišťující recenze produktů , brokerů a služeb na trhu.  Aby hned v úvodu nedošlo k mýlce, prodej zboží za provizi a funkce srovnávačů nejsou ve své podstatě vůbec špatná věc, avšak vždy záleží na důvodu jejich vzniku a také proč jsou provozovány.

Je bezpochyb jasné, že některé tyto služby ušetří zákazníkovi práci a  bez provize či marže by nemohli fungovat žádní prodejci. Ti totiž musí stejně jako vy, zaplatit složenky, zajistit provoz své provozovny, pokrýt náklady a také něco nakonec vydělat.  V ideálním světě by tedy bylo vše v pořádku, protože vaším benefitem za využití těchto  služeb je to, že nakoupíte daný produkt, či službu levněji, blíže v dosahu a nebo alespoň s lepším servisem. Problémem není vůbec to, že dané srovnávače existují, či princip služby jako takové, ale  skutečná objektivita a pohnutky za kterých konkrétní projekty vznikli, či byznys model na kterém jsou postaveny.  Pojďme se zaměřit na některé tyto oblasti.

Skutečná objektivita

Každý z nás je založen jinak, má jiné požadavky a jiné morální hodnoty. Kde jeden vidí pořádek jiný si může rvát vlasy. Někdo potřebuje telefon s velkým displejem, někdo s dlouhou výdrží a někdo hodně odolný, aby jej v dílně nezničil. Další třeba jen stylový s nakousnutým ovocem. Ačkoliv se ostatním z nás mohou jevit některé tyto důvody přinejmenším malicherné, mohou hrát velkou roli při výběru recenzovaného produktu. Zamyslete se tedy vždy nad klíčovými parametry toho co právě hledáte. Nízká cena nemusí být s dlouhodobého hlediska vždy to nejdůležitější a to co pro Vás někdo recenzuje je vždy subjektivní a alespoň částečně ovlivněné jeho vlastní zkušeností, či zakořeněnými názory. A to i přes to, že se na věc snaží koukat v rámci své recenze objektivně a s určitým nadhledem.

Konfirmační zkreslení

Pokud jsme si na něco udělali názor a bezmezně mu věříme, automaticky vyhledáváme informace, které tento názor potvrzují. Konfirmační zkreslení je tedy tendence vyhledávat fakta, která potvrzují náš názor.  Pokud budete například ve vyhledávači vyhledávat názory k nějaké události, či osobě (třeba politikovi), budete podvědomě otvírat odkazy, které potvrzují Váš názor a utvrzují Vás ve vaší domněnce, či přesvědčení. A to i přes fakt, že existuje dostatek opačných názorů, či relevantních faktů. Tyto však následně informacemi z Vámi načtenými podpůrných zdrojů snadno rozcupujete.

Pokuď se teď probudilo vaše ego, tak samozřejmě že právě vás se toto netýká, teď jste to totiž zkoušeli a neděláte to. To že tomuto problému věnujete aktuálně 100% pozornosti, s ohledem na skutečnost že jste na to byli upozorněni, s tím nemá co dělat, že ?

Srovnávače služeb, či brokerů

Ve světě ale i u nás v Čechách existuje celkem dost srovnávačů brokerů, které nám zajišťují některé základní informace o tom jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými poskytovateli těchto služeb. Bohužel spousta z těchto srovnávačů uvádí zastaralé informace a to ať už jen z lenosti, úmyslně s ohledem na to že je to výhodné, nebo prostě pouze jen proto, že to není technicky v jejich možnostech spravovat celé takto vytvořené portfólio. To ale není jediný problém, máme jiný důležitější nešvar a to, že ve většině případu v těchto srovnávačích naleznete pouze brokery,  kteří vyplácejí nějaké provize a zprostředkovatel tak  dostane odměnu z každého Vámi uskutečněného obchodu, který provedete.  Mnoho brokerů také vyplácí jednorázové bonusy za zprostředkování klienta a to je také často pohnutkou k těmto recenzím a o tom jaký broker ve skutečnosti je to zas tak být nemusí. Pokud broker nejde touto cestou do těchto portálů se třeba ani nedostane.

Je proto vhodné vzít tento fakt alespoň v potaz. Sledujte datum recenze a ověřte si informace z více zdrojů a případně i přímo u vybraného brokera. Budete přeci pracovat s vlastními reálnými penězi. Vezměte prosím také v úvahu průměrné hodnocení daného brokera, či recenzované služby. Naivní aktivní nešťastník, či oklamaný důvěřivý důchodce, který díky vlastní chybě, či nákupem podvodné služby smazal účet nebo server, nemusí být vždy dobrou recenzí a známkou špatné služby. Někdy prostě jen podpoře trvá chvíli Váš problém vyřešit, a zlého šotka, který na nás vykoukne jen občas a přitom škodí, může být těžké najít.

Pro rozptýlení : Zkuste třeba na internetu nalézt vesměs pozitivní recenze na dodavatele energií, či poskytovatele telekomunikačních služeb. Těch příběhů je na několikadílný román.

Honba za maximální provizí

Vezměme si hypotetickou situaci, máme produkt “A” z jehož prodeje máme 10% provize a produkt “B” u něhož je provize pouze 3%.  Můžeme si být tedy úplně jisti, že produkt “A” má  více skutečných a nejen marketingových výhod s ohledem na výši provize a užší spolupráci se zprostředkovatelem?

A co třeba dražší výrobek ? Je skutečně lepší, nebo z něj je jen více peněz?

Marketing především

Nedílnou součástí prodeje produktů je marketing. S ohledem na zvyšující se konkurenci se vlastně není  vůbec čemu divit. Konkurence a honba za ziskem nutí prodejce i výrobce využívat neustále se zdokonalující metody a pokročilé techniky profilace zákazníků,  které pak využívají k jejich následnému ovlivňování a postupnému směrování k budoucímu nákupu. Tyto techniky jsou již natolik propracované, že je velice často nejsme schopni ani na první pohled rozeznat. Jednak proto, že jsme se s nimi nesetkali a navíc spousta z nich je založena na tom, jak funguje a vizuálně zpracovává informace náš mozek.

Vezměte si například kolikrát jste šli nakoupit do nějakého řetězce, máslo, kolu,  džus, drogerii, nebo jiný výrobek v akci. To že ho nabízí onen řetězec je pouze a jen marketing, protože on moc dobře ví, že když už tam přijdete uděláte zde i nákup, koupíte alespoň chléb, něco na něj a další základní nezbytnosti. A komu by se chtělo trávit čas ještě v další frontě. Pokud jste tedy již správně motivováni k nákupu, nakoupíte i na celý týden dopředu. A právě proto jsou tyto prodejní “akce” směrované na čtvrtek, tedy před víkendem a následně po víkendu, kdy jste již zlikvidovali obsah vaší lednice.
Jedním z cílů tohoto konání tedy je,  aby jste nakoupili právě tady a ne u konkurence. A i přes slevu několika produktů, se na tom i tak bohatě vydělá. Slevu totiž velice často zaplatí výrobce v rámci propagace během platnosti smlouvy. A právě proto má smysl dělat letáky s referenčními výrobky.

Dostanete věrnostní kartu, která umožní zjistit, co  a jak často právě vy nakupujete, a jaké máte další zvyky. Zároveň to je dobrá zpětná vazba ukazující dopad kampaní, tedy to jestli a kdy přijdete. Touto kartou je ve Vás vzbuzen  dojem, že skutečně ušetříte.  Z celkových tržeb prodejny, či celého řetězce, lze jednoduše zjistit o co nejvíce mají klienti zájem a následně pracovat s dalšími modely, třídit vše lokálně, či jen  definovat vzorce chování zákazníků.
Dalšími podpůrnými technikami jste pak postrčeni k nákupu třeba jen tím, že jsou umístěny některé produkty k pokladně, což je vhodné pro maminky s dětmi (protože 10 minut řvaní miláčka u kasy nevydrží ani velmi otrlá maminka), pro babičky se přidá plyšová hračka  (je to dárek zadarmo), a chlapy se nudí a dají s mňamku, nebo myslí jen na to jedno.

A co na oko nesmyslně řazené výrobky uvnitř regálu?

Štve Vás že není máslo vedle mléka. Donutí vás to totiž k tomu, aby jste museli projít celý regál s mléčnými výrobky od mléka až po máslo, které je na druhé straně minimálně 30 metrového regálu s tím, že si třeba cestou vzpomenete, že budete potřebovat ještě sýr, či jogurt. Po dobu co se budete nudit, je upoutána občas vaše pozornost na regál slevou -30%, i když třeba jen na výrobky s blízkou expirací. Pro zvýšení efektu jsou pak umístěny zalistované produkty známé z televize  do úrovni očí, protože třeba to aspoň ze zvědavosti jednou zkusíte, vždyť kdo ví jak to chutná.  A to jsou jen základy toho jak to tu funguje. Výpočet ceny z původní při uvedení na trhu a podobné techniky potkáváte každý den.

Tak co, našli jste se také v něčem ?

Tyto věci se nakonec dají přežít, ale pokud činíte nějaké zásadnější rozhodnutí, vezměte si čas a získejte odstup a pokuste se nalézt i jiné vlastní logické důvody pro vaše konání.

Časté podvody

Do poslední kategorie lze zařadit stránky upozorňující na podvody, třeba v oblasti forexu, či binárních opcí, které upozorňují na to co nám kde hrozí a “chrání” nás tak před tím, abychom naletěli. Ne nemluvíme o zpravodajských portálech, které tyto informace přebírají od národních regulátorů, či z jiných relevantních zpravodajských zdrojů, ale o organizovaných skupinách a portálech vzbuzujících pocit bezpečí a to i přes fakt, že tyto podvody velice často i organizují.

Dost často se některé tyto organizované skupiny neštítí, založit i vlastního fiktivního brokera, který jim umožní  realizaci daleko větších zisků a tím ztrát klientů . Zmíněný podvod pak například probíhá takto. Nově vytvořený subjekt začne postupně a to  včetně rozsáhle sítě partnerů celkem agresivně pracovat na propagaci svých stránek např. pomocí sociálních sítí a podobně a pravidelně po nějakou dobu bude upozorňovat na podvody v dané oblasti, což nám zajistí pocit bezpečí. Přidávání do skupin které jste nepožadovali, návrhy přátelství od cizích lidí, za účelem rozšíření cílové skupiny a získání nových kontaktů, to vše jsou metody, se kterými se běžně setkáte.

Co na tom že v odkazech na tyto podvody je schován i jejich affiliate kód, např z nějakého blackmarket tržiště, nebo ClickSure. Autorem těchto podvodných služeb bývají i dost často sami majitelé těchto portálů a jejich partneři. Je prostě potřeba upoutat nějak pozornost a hlavně, aktuálně jde především o navození pocitu důvěry.  Vždyť pokud pojedete po dálnici a na každém 10 bilboardu uvidíte obličej stejného politika, bude vám na konci dne již podvědomě bližší a v případě že si budete muset vybrat mezi ním a někým koho jste nikdy neviděli, zvolíte právě tuto osobu. Vždyť ho přeci znáte.

Po několika měsících přijde pak vrcholné číslo. Konečně se nalezl produkt, který nám přinese zisk s obrovskou úspěšností.  Drobný podvodník se spokojí z provizí od brokera a větší to udělá ještě lépe. Založí podvodného brokera v daňovém ráji , např. přes anonymní společnost, a jeho “spiklenci” zajistí reklamu po různých částech světa a na Youtube. Řetězová reakce je na světě. Konečně je tu něco co mi vydělá bez práce, nebo pomůže zhubnout bez cvičení.  Odkazy jsou sdíleny a vše běží. Jen při 1000 podvedených s minimálních vkladem 300 dolarů je během pár dní vyděláno. Pak jen zbývá vše na někoho hodit a tvářit se, že jste byli například také podvedení, nebo se jen stáhnout na čas z očí. A jede se znovu. Jeden smutný článek to napoprvé spraví a nově příchozí kterých ještě po světě je nic nepozná . Vždyť splést se může každý.

Závěr

Záměrem k sepsání tohoto článku nebylo zcela jistě to, abychom se zcela vyhnuli obdobným nástrojům na trhu. Avšak vždy je dobré brát jejich doporučení s rezervou a to nejen proto, že se jedné vždy o subjektivní názor člověka, který danou recenzi sepsal a může mít tedy zcela jiné nároky a priority než vy, ale i proto, že je dobré se zamyslet nad skutečným záměrem daného projektu. Spousta z těchto recenzí jsou totiž pouze PR články, které mají za účel udržet zájem klienta a  směřovat jej k nákupu určitého produktu, či mu pod záminkou důvěryhodnosti, zajistit alespoň pocit, že nákupem přes tento portál, je v bezpečí. Stačí dát přeci na stránky slovo security,  vědecky podloženo, umělá inteligence nebo MCAfee a pár “cár-tifikátů” a je to. Ne není to překlep, ale jinou hodnotu než cár papíru ty certifikáty skutečně nemají.

Každý kdo něčemu poctivě věnuje čas si provizi jistě zaslouží a pokud Vám něčí článek, jeho práce, či doporučení přineslo užitek, podpořte jej. Předtím než se ale rozhodnete, udělejte si průzkum, ověřte si věci z více zdrojů a používejte selský rozum.

S odstupem, času nemusí být efektivní přemýšlet jen o ceně, občas se hodí třeba i servis, dostupnost náhradních dílů, či spotřebního materiálu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *